עמוד הבית » הסיפור המלא » הכל אודות רפי רותם ופרשת רשות המסים

הכל אודות רפי רותם ופרשת רשות המסים

הילדות והרקע
רפי רותם נולד ב-1962, לזוג הורים ממוצא בולגרי וגדל ביפו ובבת ים.
יפו, בשנים אלה היתה מקום קשה. מוכה פשע ועוני, הפיתוי לגדול כעבריין היה גדול, אך רפי רותם בחר בכיוון ההפוך. היה לו ברור שלא יהיה עבריין ומהר מאד הבין שהוא יהיה איש חוק. ההיכרות עם עולם הפשע תרמה רבות ליכולותיו המצוינות כאיש חוק.
למד בבית הספר התיכון אורט סינגלובסקי וסיים אותו בהצטיינות.
שירת בחיל השריון והיה קצין אבטחה בצה”ל.
תעסוקה
בשנת 1984 החל רפי רותם לעבוד כחוקר, בחקירות מכס ומע”מ ת”א, זאת מיד לאחר סיום שירותו הצבאי.
ב-1999 מונה לקצין מודיעין ופרויקטים מיוחדים ביחידה הארצית לחקירות מכס מע”מ. בין שלל תפקידיו הוא היה אחראי לתפיסת מכולות סיגריות מוברחות. תיקו האישי כולל עשרות חוות דעת מהללות.
בשנת 2000 התמנתה קבוצה של אנשי ליכוד ומרכז ליכוד לתפקידים בכירים ברשות המסים.
בשנת 2002 במסגרת תפקידו כקצין מודיעין גייס רפי רותם מקור מודיעיני שחשף בפניו קשרים בין בכירים ברשות המסים לבין עבריינים. במיוחד עם שמואל גונן, מי שהיה נהגו האישי של שר האוצר יצחק מודעי ומונה לראש מדור חקירות ביחידת רשות המסים בתל אביב. בשנה זו החלו לשים לב ביחידה של רפי רותם שמכולות חשודות שהיו תחת תצפית של אנשי המכס לא נאספות על ידי איש. רפי רותם חשד שכנראה יש חפרפרות ביחידה.
עוד באותה שנה עלו חשדות חמורים בדבר קבלת חשבוניות פיקטיביות, כנגד בעלי חברת “גיבור ספורט”- רועי גיל ואיתן אלדר. בעלי החברה לא נחקרו מסיבות תמוהות. החוקר שביקש לחקור את הפרשה הועבר למע”מ רמלה והתיקים נגדם נעלמו. כמו כן, ארייה זייף (אחד המינויים הפוליטים של הליכוד), שמונה להיות מנהל מע”מ, התמנה ליו”ר דובק והחשד היה שסייע לחברה להפחית שומה של 40 מיליון שקלים ל-9 מיליון שקלים, כנראה בהוראת איתן רוב, מי שמונה (מינוי פוליטי) להיות ראש מע”מ ב-2001 וב-2004 מנהל רשות המסים.
חשיפת השחיתות
בעקבות המידע שהגיע מהמקור שגוייס ותופעות נוספות שהלכו והתגלו, התחילו רפי רותם וחבריו לחשוד שיש חפרפרת במחלקת החקירות ברשות המסים, בנושא התרעות לעבריינים מארגוני פשיעה, שעסקו בהברחת מכולות. הם החלו להתריע על שחיתות במחלקת החקירות. תלונותיהם כללו בין השאר גם סגירת תיקים למשפחות פשע (אברג’יל, דומרני, גבריאלי וכו’). סגירת תיקים “לטייקונים” (רוני מאנה, צביקה בארינבוים, וכו’) התלונות כוונו בעיקר כנגד רפי עמיאל (מינוי פוליטי, מ- 2002 מנהל מחלקת חקירות ארצית מכס- מע”מ) ואיתן רוב מנהל מע”מ דאז.
בשנת 2003 פנה רפי רותם לממונים עליו ולקצין הביטחון של מע”מ יורם טיבי אבל הם לא עשו דבר.
בשנה זו פנה למשטרה, מחלק הונאה משטרת תל אביב בראשות סגן ניצב אריה אידלמן. בהוראת המשטרה התחיל רפי רותם להקליט שיחות במשרדי הרשות. כמו כן ב- 2003 פנה בפעם הראשונה למבקר המדינה, אליעזר גולדברג.
בעקבות תלונותיו של רפי רותם ובהיעדר הגנה ממבקר המדינה, החל רפי עמיאל לפגוע בו: הפסיק להעביר לו תיקים לעבודה ואף ארגן חרם עובדים עליו. עמיאל יזם הפנייה של רפי רותם לבדיקה פסיכיאטרית, הכל בכדי לנסות ולהשתיק את המתריע בשער.
החל משנה זו החלה המשטרה לעצור את רפי רותם חדשות לבקרים,
בשנה זו הוא נעצר ונחקר בפעם הראשונה בחשד ששרף דלת, למותר לציין’ שמעולם לא הוכחו החשדות שהועלו נגדו.
בשנת 2004 סייע רפי רותם לצוות חקירה משטרתית בפיענוח רצח השופט עדי אזר ועל כך קיבל רותם תעודת הוקרה מהמשטרה על תרומתו.
בשנה זו נעצרו ע”י המשטרה רפי עמיאל, מנהל מחלקת החקירות ברשות המסים ושמואל גונן, ראש מדור במח’ החקירות, והורחקו מהמערכת לחודשיים. משטרת ישראל טייחה את התיק כנגד השניים ולא ביצעה פעולות חקירה בסיסיות. התיק נסגר על ידי הפרקליטות. הם הוחזרו לרשות. שמואל גונן הועבר מהיחידה ורפי עמיאל חזר לתפקידו. לימים הועבר רפי עמיאל למע”מ רחובות.

עוד בשנת 2004, פנה רפי רותם ליחידה הארצית לחקירות הונאה והתחיל להעביר גם להם חומרים.
נציגי הפרקליטות והמשטרה נתנו לרפי רותם הבטחה שילטונית כי לא יאונה לו כל רע והם “ישמרו עליו”.
בין יתר הפרשות שחשף היתה פרשת שוחד המיני של ראש מדור חקירות ברשות המסים יואב גיספן במס’
נחקרות. החשיפה גובתה בקלטת שמתעדת את המעשה, קלטת ששודרה בתקשורת. יואב גיספן הועבר מתפקידו אך קודם.

ביולי 2004 קיבלה רות דוד פרקליטת מחוז תל אביב דאז את חומרי החקירה, תוצאה של חקירה סמוייה במשך כשנה. היא נתנה לרפי רותם הבטחה שהם יגנו עליו. אבל בפועל כעבור יום עבודה סגרה רות דוד ביחד עם סגנה השופט (כיום) מנחם מזרחי,באופן חריג את התיק, ועל רפי רותם, מעולם לא הגנה.

בסוף 2004 הודח רפי רותם מתפקידו ביחידה הארצית לחקירות (ע”י רפי עמיאל ואיתן רוב) והועבר לשרת כפקיד במע”מ רמלה.

בשנת 2005, לאחר שהועבר למע”מ רמלה, פנה לבית הדין לעבודה, התיק נדון בפני השופטת ורדה סאמט.
השופטת, למרות שהיתה בניגוד עניינים (בעלה היה עו”ד של חברת “גיבור ספורט” שהיתה בזמנו, תחת חקירת מסים שבה רפי רותם לקח חלק פעיל), לא פסלה את עצמה וניהלה משפט לא הוגן כלפיו.
הוא ננזף ע”י השופטת על שהקליט שיחות, למרות שעשה זאת בהוראת המשטרה. היא אפשרה לממונים עליו להציג מסמכים מפוברקים של תלונות נגדו בעבודה וחוות דעת שליליות, ולא התחשבה בעדויות הרבות שהיו בעדו.
עוד בשנה זו, נחשף ונרצח המקור המודיעיני שהופעל ע”י רפי רותם. למרות שרפי רותם יידע את כל הגורמים שהמקור הבין שנחשף וחושש לחייו, גם כאן לא נעשה דבר. יש לציין שהמשטרה טענה שהאיש התאבד, אך שנים מאוחר יותר לאחר תביעה משפטית קיבלה אלמנת המקור פיצויים מהמדינה.

בסוף 2005 פנה רפי רותם שוב ליאח”ה ובעקבות המידע שהעביר נערכו האזנות נגד איתן רוב, ג’קי מצא, שולה זקן, וקובי בן גור ובזכות זה הצליחו להביא להרשעתם.
למרות כל זה עדיין לא נעצרה פעילותם של רפי עמיאל ואיתן רוב שהיא עיקר מושא תלונותיו של רפי רותם.

בשנת 2006 פסקה השופטת ורדה סאמט בבית הדין לעבודה, נגד רפי רותם. גם ערעורו לבית הדין הארצי, שנה מאוחר יותר נדחה. שתי הערכאות התעלמו לחלוטין מהשחיתות שחשף.
בפבר’ 2007 פנו 15 חוקרים בכירים במס הכנסה, ביניהם רפי רותם, במכתב למבקר המדינה דאז, מיכה לינדנשטראוס בבקשה לחקור את השחיתות ברשות המסים. (מכתב ה-15)

באוג’ 2009 בעקבות ההליכים המשפטיים איבד רפי רותם את כל כספו, את ביתו, ואת מקור הכנסתו.
ב-2009 נדחתה גם עתירתו לבג”צ בעניין הרעת תנאי עבודתו, גם שופטי בג”ץ לא התייחסו לשחיתות שנחשפה.
בכעסו ומתוך חוסר האונים שלו החל רפי רותם לשלוח לאנשים המעורבים בשחיתות ובטיוחה, מסרונים ופקסים שתוכנם האשמות בדבר היותם מושחתים ומטייחי שחיתות.
בפבר’ 2013 הוגש כתב אישום כנגד רפי רותם באשמת העלבה והטרדה של עובדי ציבור.
עוד בשנה זו פנו 44 עיתונאים במכתב למבקר המדינה בדרישה מהמבקר לחקור את השחיתות ולתת
לרפי רותם מעמד של חושף שחיתות. (הפנייה של 44 העתונאים)
סייפא
רפי רותם קיבל את אות אביר איכות השלטון לשנת 2014 מאת התנועה לאיכות השילטון.

בתחילת 2015 נתן מבקר המדינה יוסף שפירא לרפי רותם מעמד של חושף שחיתות, צו הגנה, פיצוי כספי וגימלה חודשית זעומה. המבקר הכיר בעובדה שרותם פוטר בשנת 2007 (שזו גם טעות) בשל חשיפת שחיתות, אך את השחיתות הוא מסרב לחקור או אף להורות על חקירתה.

ב-6.10.2016 היתה הכרעת הדין במשפט הפלילי שנוהל נגדו (במשך שלוש וחצי שנים). השופט בארי קבע שרפי רותם אשם ברוב סעיפי האישום נגדו, למעט סעיפי האיומים.

ב-28.11.2016  נגזר דינו – 6 חודשי מאסר על תנאי.

כתיבת תגובה